Geografilärarnas Riksförening
www.geografitorget.se

Hem Riksföreningen Bli medlem Geografiska Notiser Kalendarium Mötesdok Exkursionstips Utbildning Länkar

Styrelse Kretsar Stadgar Bli medlem Föreningens historia

Riksföreningens kretsar

Norra kretsen
Norra kretsen är vilande, till dess att medlemmarna önskar att återuppta verksamheten.
Stockholmskretsen
Gunvor Larsson (ordförande)
Furunäsvägen 12, 181 43 Lidingö
Mejl: gunvor@stannakajak.se
Kristina Hansson (vice ordförande)
Ewonne Ekmyr-Göransson (sekreterare)
Gunilla Wahlberg Åberg (kassör)
Sickan Karlsson-Björkman (ledamot)
Lars Claesson (revisor)
Östra kretsen
Östra kretsen har en gemensam mejladress för intresserade och anmälningar: geografivarldensamneost@gmail.com
Pia Anderson (ordförande)
Kungsbro Grindtorp 2, 590 75 Ljungsbro
Tel: 013-663 89, 070-207 38 14
Mejl: piaan613@gmail.com
Josefine Bernhardsson (sekreterare)
Knektgatan 2A, 587 34 Linköping
Tel: 013-27 40 41
Mejl: josibernhard@gmail.com
vakant (kassör)


Björn Segrell (ledamot)
Fasangatan 52, 582 37 Linköping
Tel: 013-28 28 20
Mejl: bjorn.segrell@liu.se
Vänerkretsen
Henrik Sahlin (ordförande)
Granbergavägen 37, 70376 Örebro
Tel: 0768 - 36 68 63
Mejl: henrik.sahlin@orebro.se
Anders Tidström (vice ordförande)
Kilsgatan 6A, 703 54 Örebro
Tel: 019 - 10 65 94
Mejl: anders.tidstrom@swipnet.se
Ann Engström-Åberg (sekreterare o kassör)
Hjortronstigen 2, 695 30 Laxå
Tel: 0584-124 23, 070-550 16 02
Mejl: ann.engstrom-aberg@telia.com
Leif Granath (ledamot)
Fjärilsgatan 36, 451 62 Uddevalla
Tel: 0522 - 715 25
Mejl: leif.granath@gmail.com
Västra kretsen
Västra kretsen är vilande, till dess att medlemmarna önskar att återuppta verksamheten.
Kontaktperson: Kristina Ahlsén
Prästgatan 5 a, 511 54 Kinna
Tel: 0702 71 55 89
Mejl: kristina.ahlsen@kungalv.se
Kronobergskretsen
Lars Arvidsson (ordförande)

Lektor i geografi och lärare i samhällskunskap
Katedralskolan i Växjö
Samuel Ödmanns väg 1
352 39 Växjö

070-814 13 41 (mobil)
0470-417 55 (arb.)

lar@utb.vaxjo.se
Bild saknas för närvarande Johan Kåberg (sekreterare)

Stockvedsvägen 2
352 51 Växjö

073-03 18 170

johan.kaberg@procivitas.se
Bild saknas för närvarande Ingemar Svensson (kassör)

Surbrunnsvägen 37
352 45 Växjö

ingemar.svensson@uppvidinge.se
Patrik Bengtsson (ledamot)

patrik.bengtsson@katedral.vaxjo.se
Britt Söderling (ledamot)

britt.soderling@skola.vaxjo.se
Bosse Hansson (ledamot)

Löparevägen 16
352 51 Växjö

Bosse.Hansson@vxu.se
Peter Bengtsson (ledamot)

Västerportsvägen 22
352 62 Växjö

peter.l.bengtsson@home.se
   
Södra kretsen
Södra Kretsens årsmöte den 15 mars 2018 beslöt att lägga ner kretsen.

Hem
Senast uppdaterad 180315